Kulicki Kancelaria – usługi prawne dla firm IT, startupów i inwestorów - Prasówka #82

Prasówka #82

« wróć

 

 

Zespół Kulicki Kancelaria zaprasza na zestawienie newsów dla startupów i przedsiębiorców! 

1. [PODATKI]

Nowy rok przyniósł przedsiębiorcom korzystne zmiany w rozliczaniu strat. Według nowych przepisów przedsiębiorcy mogą odliczyć je całkowicie, o ile nie przekraczają one 5 mln PLN. Jednak jak się okazuje, podczas rozliczania roku 2018 obowiązują stare zasady i możliwość odliczenia jedynie połowy strat.

 

Więcej na ten temat tutaj.

2. [PSA]

Wyczekiwana przez startupy PSA coraz bliżej uchwalenia! Projekt ustawy o Prostej Spółce Akcyjnej jest już po pierwszym czytaniu i mimo kilku głosów krytyki, nie został odrzucony. Jakie zmiany wniesie i kiedy wejdzie w życie PSA? 

 

Więcej na ten temat tutaj.

3. [KRYPTOWALUTY]

Wraz z początkiem 2019 roku wirtualne waluty doczekały się ujęcia w polskim prawie podatkowym. Czy obowiązujące przepisy wystarczająco regulują zasady opodatkowania obrotu kryptowalutami?

 

Więcej na ten temat tutaj.

4. [FINANSOWANIE | B+R]

W końcu powstanie wirtualny instytut badawczy (WIB), o którym w Polsce jest mowa od kilku lat. Nowatorska formuła współpracy naukowej ma łączyć badaczy z różnych ośrodków i pozytywnie wpłynąć na rozwój badań nastawionych na komercjalizację. WIB finansowany będzie przez specjalny fundusz w BGK.

 

Więcej na ten temat tutaj.

5. [FUZJE | INFORMACJE WRAŻLIWE]

Jakie wytyczne warto stosować podczas przeprowadzania negocjacji w transakcjach M&A, by uniknąć ryzyk prawnych związanych z przekazywaniem informacji wrażliwych?

 

Więcej na ten temat tutaj.

6. [RODO]

Organ ds. Danych Osobowych w Holandii uregulował wysokość kar nakładanych za nieprzestrzeganie przepisów RODO oraz krajowych regulacji dotyczących ochrony danych osobowych.

 

Więcej na ten temat tutaj.

7. [IOD | OBOWIĄZEK INFORMACYJNY]

Obowiązek informacyjny, kompetencje i obowiązki administratorów oraz inspektorów danych osobowych to tematy przewodnie szkolenia zorganizowanego przez UODO. Wszystkie trzy części szkolenia dostępne są pod poniższymi linkami.

 

Część 1

Część 2

Część 3