Kulicki Kancelaria – usługi prawne dla firm IT, startupów i inwestorów - Prasówka #72

Prasówka #72

« wróć

Zakaz geoblokowania, podsumowanie pierwszego półrocza obowiązywania RODO, punkt kontaktowy na Facebooku oraz PSA. Te tematy zebrała dla Was 72. Prawna prasówka dla startupów od Kulicki Kancelaria. Zapraszamy do lektury!

1. [E-COMMERCE | GEOBLOKOWANIE]

3 grudnia weszło w życie ważne rozporządzenie UE dla branży e-commerce w sprawie nieuzasadnionego blokowania geograficznego oraz innych form dyskryminacji klientów ze względu na przynależność państwową, miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym.

 

Treść rozporządzenia do przeczytania pod tym linkiem.

2. [E-COMMERCE | GEOBLOKOWANIE]

Najważniejsze kwestie wynikające z rozporządzenia dotyczącego zakazu geoblokowania podsumowała Rzeczpospolita.

 

Więcej na ten temat tutaj.

3. [RODO]

Ponad 1800 zgłoszeń administratorów danych o wyciekach, 3700 skarg oraz kilkanaście interwencji PUODO z urzędu. Tak w skrócie wygląda podsumowanie po pół roku obowiązywania RODO. Jakie naruszenia zgłaszane są  najczęściej, na co najczęściej się skarżymy i czy jesteśmy w stanie ocenić skalę ryzyka wycieku danych? O tym przeczytacie w podsumowaniu redakcji Niebezpiecznik.pl.

 

Więcej na ten temat tutaj.

4. [FACEBOOK | BLOKADA KONT]

28 listopada Ministerstwo Cyfryzacji oraz Facebook podpisali porozumienie o stworzeniu platformy, na której polscy użytkownicy będą mogli zgłaszać wnioski o dodatkową weryfikację po tym, gdy Facebook zablokuje ich konta lub usunie posty. Celem stworzenia platformy jest zadbanie z jednej strony o swobodę wyrażania, a z drugiej ochrona przed szkodliwymi treściami. Punkt kontaktowy na początku będzie działał z pewnymi ograniczeniami, jednak z  czasem platforma ma zostać rozbudowana. Tego rodzaju rozwiązanie jest ewenementem na skalę światową.

 

Więcej na ten temat tutaj.

5. [STARTUP | PSA]

Prosta spółka akcyjna, czyli ułatwienia dla startupów w zakładaniu spółek oraz szansa na ich szybszy rozwój, została zaakceptowana przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji i już niedługo trafi na posiedzenie rządu. Projekt Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii spotykał się do tej pory z niemałą krytyką, pomimo której resort nie porzucił prac nad projektem. PSA powinna zacząć działać w marcu 2020 roku.

 

Więcej na ten temat tutaj.