Kulicki Kancelaria – usługi prawne dla firm IT, startupów i inwestorów - Prasówka #70

Prasówka #70

« wróć

 

 

Przedstawiamy kolejne wydanie naszego przeglądu prasy! Sztuczna inteligencja, prawo autorskie, znaki towarowe, RODO, VAT i ZUS to tematy artykułów, które zawiera prawna prasówka dla startupów. Zapraszamy już po raz 70-ty.!

1. [SZTUCZNA INTELIGENCJA]

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało raport „Założenia do strategii AI w Polsce. Plan działań Ministerstwa Cyfryzacji”. W raporcie znalazły się planowane rozwiązania, które mają przysłużyć się rozwojowi sztucznej inteligencji w Polsce.

 

Więcej na ten temat tutaj.

2. [PRAWO AUTORSKIE]

Czy właściciel portalu internetowego może nabyć prawa autorskie do programu internetowego bez pisemnej zgody twórcy?

 

Więcej na ten temat tutaj.

3. [ZNAKI TOWAROWE]

Elektroniczne zgłaszanie znaku towarowego będzie teraz łatwiejsze! Urząd Patentowy RP usprawnił platformę ePUAP, dzięki czemu możliwe będzie m.in. załączanie plików o dużym rozmiarze, nawet do 500 MB. Zgłaszanie znaków towarowych drogą elektroniczną warto rozważyć m.in. na oszczędność czasu oraz niższe opłaty.

 

Więcej na ten temat tutaj.

4. [RODO | E-COMMERCE]

„Zasada minimalizacji” jest jedną z podstawowych zasad, którymi powinny kierować się firmy w zakresie zbierania i przetwarzania danych osobowych. Także sklepy internetowe powinny prosić wyłącznie o podanie danych niezbędnych do realizacji zamówienia.

 

Więcej na ten temat tutaj.

5. [RODO | DANE PRACOWNIKÓW]

Zmienia się okres, przez który pracodawcy mogą przechowywać dane osobowe swoich pracowników oraz dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy. Już od stycznia 2019 pracodawca będzie miał obowiązek przechowywać akta przez okres 10, a nie, jak było do tej pory, 50 lat.

 

Więcej na ten temat tutaj.

6. [RODO]

O tym, jak prawidłowo przetwarzać dane osobowe dzieci i młodzieży mówił dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji podczas 12. Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”.

 

Więcej na ten temat tutaj.

7. [RODO]

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, dr Edyta Bielak-Jomaa podsumowuje zmiany, jakie zaszły w zakresie ochrony danych osobowych na pół roku od momentu, gdy zaczęło obowiązywać RODO.

 

Więcej na ten temat tutaj.

8. [ZUS]

Kto podlega przepisom ubezpieczeniowym dotyczącym przedsiębiorców, które ubezpieczenia są obowiązkowe, w jaki sposób wyliczyć składki? O tym między innymi przeczytasz na portalu „Sprawy przedsiębiorcy”.

 

Więcej na ten temat tutaj.

9. [VAT]

Dużym uproszczeniem i oszczędnością dla przedsiębiorców ma być skrócenie czasu, po którym przedsiębiorca będzie mógł skorygować deklarację VAT za nieopłaconą przez kontrahenta fakturę. Według nowych przepisów będzie można to przedstawić korektę już po 90, a nie 150 dniach.

 

Więcej na ten temat tutaj.