Kulicki Kancelaria – usługi prawne dla firm IT, startupów i inwestorów - Prasówka #68

Prasówka #68

« wróć

 

 

Prasówka #68 już wylądowała naszym blogu! UE pracuje nad projektem rozporządzenia o danych nieosobowych. Korzystasz z usług hostingu danych? Zobacz jak rozliczyć poniesione koszty. Uchwalono 9 proc. CIT dla małych firm. Split payment będzie obowiązkowy w połowie 2019 roku. Szykują się też ułatwienia dla płatników VAT. 

1. ️️ [DANE NIEOSOBOWE]

Było RODO, teraz czas na rozporządzenie obejmujące dane nieosobowe. Unia Europejska pracuje nad projektem regulującym swobodny przepływ danych nieosobowych we wszystkich państwach członkowskich. Nowe przepisy oznaczać mają jednolity rynek cyfrowy dla całej UE i stosować się będą do wszelkiego rodzaju systemów informatycznych, również do rozwiązań chmurowych. Już jutro w Radzie UE odbędzie się pierwsze czytanie projektu.

 

Więcej na ten temat tutaj.

2. [PODATKI | HOSTING DANYCH]

Ustawa o CIT limituje możliwość zaliczenia do kosztów nabycia niektórych usług niematerialnych od podmiotów powiązanych, w tym wydatków na hosting zewnętrzny. To, czy wydatki poniesione na przechowywanie danych na zewnętrznym serwerze można zaliczyć do kosztów, zależy od kilku czynników i powinno być szczegółowo analizowane.

 

Więcej na ten temat tutaj.

3. [PODATKI | CIT]

Rozdrobnienie biznesu oraz więcej małych spółek działających w obrębie dużych grup kapitałowych. Takie, według ekspertów, mogą być skutki uchwalonego 9 proc. CIT dla małych firm. Mimo wielu ułatwień, jakie dla przedsiębiorców ma za sobą nieść nowelizacja, przekroczenie limitu określonego przychodu może spowodować, że podatek wzrośnie ponad dwukrotnie.

 

Więcej na ten temat tutaj.

4. [SPLIT PAYMENT]

Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów, w wywiadzie dla Prawo.pl podsumowuje działanie podzielonej płatności od momentu jej wprowadzenia i podkreśla, że stosowanie mechanizmu jest przesłanką do zachowania przez podatnika należytej staranności. Nieobowiązkowy do tej pory split payment, w połowie 2019 roku ma stać się obligatoryjny wszędzie tam, gdzie stosuje się odwrócony VAT.

 

Więcej na ten temat tutaj.

5. [VAT]

Mniej obowiązków dla podatników oraz uproszczenie rozliczeń z Urzędem Skarbowym to zmiany, które ma wprowadzić nowelizacja ustawy o VAT. Projekt zakłada m.in., że deklaracje VAT zostaną zastąpione plikiem JPK, co oznacza koniec z dublowaniem obowiązków.

 

Więcej na ten temat tutaj.